Błędy przy montażu posadzki z kamienia
Przy układaniu posadzki, najczęstszym błędem jest zły dobór ludzi, którzy wcześniej nie mieli doświadczenia , a wcześniej układali płytki ceramiczne w łazience lub kuchni. Płytka z kamienia naturalnego jest zupełnie innym materiałem, niż płytka ceramiczna. Brak podstawowej wiedzy o kamieniu przekłada na się na jakość i tempo pracy. Niedoświadczony pracownik zdaje sobie sprawę z powagi zlecenia dopiero w trakcie robót - ilości problemów, na które nie był przygotowany.
Ważne są tarcze tnące do kamienia, które są inne niż do ceramiki i ich cena jest o wiele wyższa. Kamień można skutecznie przeciąć tylko za pomocą tarczy diamentowej, gdzie każdy rodzaj kamienia wymaga innej tarczy. Zastosowanie niewłaściwej tarczy może skutkować nierównościami, wyszczerbieniami lub odpryskami na krawędziach kamienia.
Bardzo ważny przy montażu posadzki kamiennej jest klej i cement. Zaczyn cementowy ma odczyn silnie zasadowy i może wchodzić z kwaśnymi skałami w reakcję. W wyniku reakcji zobojętnienia związki mogą spowodować plamy na płytkach posadzkowych z kamienia naturalnego.
Następnym, bardzo ważnym czynnikiem przy układaniu posadzki jest podłoże, które powinno być odpowiednio przygotowane. Podkład betonowy musi być przede wszystkich suchy i musi być zakończony proces wiązania. W przypadku wilgotnego podkładu, cały proces wysychania posadzki kamiennej znacznie się przedłuży. Należy pamiętać ponadto o sprawdzeniu, w trakcie układania, równości całej powierzchni posadzki za pomocą poziomicy i łaty dwumetrowej.
Nigdy nie należy spieszyć się z fugowaniem. Nie zaszkodzi jak przynajmniej przez tydzień posadzka pozostanie do wyschnięcia. Jeżeli kamieniarz pospieszy się fugowaniem oraz impregnacją, może się spodziewać po pewnym czasie plam na powierzchni płytek.
Każda płytka musi przylegać całą swoją powierzchnią do podłoża. Niepełne zespolenie groźne jest przy płytkach wystawionych na warunki zewnętrze oraz cieńszych niż 1cm. Puste przestrzenie można bardzo łatwo sprawdzić za pomocą tradycyjnej metody opukiwania.
Nawet jeśli posadzka zostanie prawidłowo położona, nie oznacza to, że na tym jest koniec pracy. Należy ją przede wszystkim pielęgnować. Ocet, cytryna lub inny kwas organiczny może z łatwością zepsuć efekt lśniącego, naturalnego kamienia. Szmatka do mycia okien z preparatem na bazie kwasu octowego, odłożona przez chwilę na parapecie może wyrządzić bardzo wiele, ciężko odwracalnych szkód, jak np. plamy. Używanie w domu nieodpowiednich preparatów do czyszczenia i pielęgnacji posadzek kamiennych może zniszczyć całą powierzchnię. Jeżeli coś jest przeznaczone do granitu, to nie koniecznie będzie nadawało się do marmuru. Popularny środek chemiczny w domu – Cif, posiada w sobie wiele drobinek, które wspierają czyszczenie, lecz rysują polerowaną powierzchnię marmuru i przez takie działanie marmur staje się matowy. Inaczej wygląda to w przypadku granitu, gdzie można na jego powierzchni używać wszystkie dostępne środki na rynku. Przy posadzkach kamiennych należy ostrożnie postępować z wszelkiego rodzajami pastami nabłyszczającymi do podłóg. Jeżeli jest to konieczne, to istnieją odpowiednie preparaty, które poprawiają blask kamienia.
Z każdym materiałem na podłogi, nawet z ceramiką istnieje wiele możliwości popełnienia błędu. Największe zagrożenie występuje gdy dobierze się nieodpowiednią firmę do układania posadzki.