Dodano: 0
Plamy na marmurze, a impregnacja marmuru.
Impregnacja marmuru z którego została wykonana posadzka lub okładzina ścienna - wewnętrzna ma na celu ograniczenie przenikania w głąb struktury kamienia zabrudzeń bądź rozlanych cieczy. Brak impregnacji zwiększa ryzyko powstawania plam i przebarwień, których samodzielnie nie usuniemy. Ze względu na chłonną strukturę marmur należy zaimpregnować natychmiast po położeniu. Można również zaimpregnować marmur przed samym położeniem ze względu na wypadki losowe przed samym ułożeniem. Każdy tą czynność może wykonać z powodzeniem samodzielnie. Powierzchnia kamienia musi być czysta i sucha, marmur powinien być umyty gruntownie wodą i pozostawiony do wyschnięcia. Impregnacja powinna być w temperaturze od 5 do 25 stopni Celcjusza. Kamień podczas procesu impregnacji należy chronić przed działaniem promieni słonecznych i ogrzewaniem podłogowym. Impregnacja marmuru środkami hydrofobowymi na pewno nie ochroni przed cytryną, octem lub coca-colą. W przypadku zabrudzenia marmuru tłuszczem, substancją oleistą, powierzchnię należy oczyścisz łagodnym detergentem. Bardzo ważne przy tym wszystkim jest to, by detergent ten nie należał do grupy środków przeznaczonych do usuwania kamienia oraz rdzy. Silnie zabrudzone powierzchnie marmurowe należy czyścić specjalnymi środkami do kamienia, które dostępne są w naszej hurtowni kamienia. Nie wszystkie preparaty do mycia marmuru są skuteczne ze względu na to, że plama - plamie nie jest równa i jest ryzyko, że powstaną przebarwienia oraz matowienie.  
Jeżeli pojawiło się trwałe zaplamienie na
blacie kuchennym , należy skontaktować się z najbliższym zakładem kamieniarskim, który najpewniej zdemontuje element i wyczyści zabrudzenie przy użyciu fachowego sprzętu do obróbki kamamienia.
Domowe środki pielęgnacyjne, którymi należy czyścić marmur, to szmatka zamaczana w łagodnym roztworze mydła. Trudne do usunięcia plamy można ewentualnie spróbować zlikwidować sokiem z cytryny. Trzeba pamiętać, że kwas nie powinien być na powierzchni dłużej niż 1-2 minuty. Po zakończeniu zabiegu czyszczenia marmuru sokiem z cytryny, należy przemyć  powierzchnię wodą i wypolerować. 
W naszej hurtowni kamienia MAGMA posiadamy w sprzedaży wysokiej jakości impregnaty, które zabezpieczają
kamień, wzmacniają kolor oraz jeżeli jest potrzeba dla płomieniowanej powierzchni - tworzą efekt mokrego kamienia. Nasi specjaliści na pewno pomogą Państwu w wyborze właściwego środka chemicznego do impregnacji i konserwacji oraz czyszczenia kamienia. Zachęcamy do zapoznania się z zakładką chemia do kamienia pod linkiem http://magma.net.pl/oferta,chemia,4f513d3d.html